preloader

Pedodonti

Dr.Onur Ağmaz

IMG_2003 - Edited
Düzenli kontrol muayenesi
Diş Röntgeni
Diş Dolguları
Fissür Örtücüler
Flor Uygulaması
Genel Anestezi
Kanal Tedavisi

Düzenli Kontrol Muayenesi

İyi bir ağız sağlığının, çocuğunuzun genel sağlığı ve konforu için çok önemli olduğu inkar edilemez. Rutin kontroller genellikle dişlerdeki çürüklerin küçükken tespitini, tartar ve plak birikimini ortadan kaldırmak için yapılan profesyonel bir temizliği içerir. Düzenli kontroller, çocuğun dişlerinin ve diş etlerinin olması gerektiği gibi gelişmesini sağlar ve diş hekiminin herhangi bir ağız sorununu daha da kötüleşmeden tedavi etmesine olanak tanır. Ayrıca küçük hastalarımızla daha büyük problemler ortaya çıkmadan diş hekimini tanımasına izin verir.

Diş Röntgeni

Yılda bir kez, çocuklar ve gençler dişlerinin ve diş etlerinin yüzeyinin altında yatan anormallikleri tespit etmek için diş röntgeni çekmelidir. Röntgen, çıplak gözle görülemeyen dişler arasındaki çürükler ve dişeti rahatsızlıkları gibi sorunları ortaya çıkarır. Bir çocuğun kalıcı dişleri çıktıkça, röntgenler ile ortodontik sorunlar tespit edilebilir ve gömülü dişler bir sorun haline gelmeden önce keşfedebilir. Bir hastada pediatrik diş hekimi herhangi bir gelişimsel sorun görürse, her yıl birden fazla röntgen isteyebilir.

Fissür Örtücüler

Ağız sağlığı söz konusu olduğunda, önleyici tedaviler her zaman çocuğun sağlığı için çok önemlidir. Fissür örtücüler ilk etapta çürüklerin gelişmesini önlemek için mükemmel bir yöntemdir ve ayrıca uygulanması hızlı ve kolaydır. Bu uygulama ile dişlerin çiğneme yüzeyinde ince anatomik çatlakların üzerine yerleştirilen ince bir tabaka, dişleri çürüten besin artıklarının birikimini engeller. Malzeme uygulamadan hemen sonra ışıkla hazır hale gelir. Literatüre göre, azı dişleri üzerindeki Fissür örtücüler, çürüklerin %80'ine kadarını önleyebilir. İşlem genellikle sadece birkaç dakika sürer ve herhangi bir uyuşturma veya zor işlemi içermez.

Flor Uygulaması

Çocuk diş hekimleri tarafından sunulan bir başka mükemmel önleyici yöntem, florür uygulamasıdır. Florür, her dişin üst ve yan taraflarına küçük bir pamuk ya da bir kaşık ile uygulanır, bu da bir başka hızlı ve ağrısız işlemdir. Florür, mineyi yeniden mineralize eder, bakteri ve plak etkilerine karşı güçlendirir. Çocuk diş hekimi, bir diş hekimi tarafından sağlanan tedavilerin tamamını sağlasa da, hizmetleri özellikle çocukların ağız sağlığı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Pediatrik diş hekimleri sadece uzun süreli diş sağlığı ve bakımıyla ilgilenmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların iyi ağız alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı olmak için de çok çalışırlar.

Diş Dolguları

Çocuklarda en sık görülen diş problemleri çürüklerdir. 5 ila 11 yaş arasındaki çocukların yüzde 50'sine varan oranda bir veya daha fazla çürük dişinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çürüklerin tedavi edilmeden bırakılması ağrı ve rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu tür çürük boşluklarının doldurulması dişlere normal işlevi geri kazandırabilir, ancak dolgular her zaman kolay değildir. Bir pediatrik diş hekimi, işlemi çocuk için konforlu hale getirirerek tedaviyi yapabilir.

Çocuklarda Genel Anestezi

Diş hekimleri, çok küçük yaşlarda hastalar için ya da tedavinin koltukta denenip yapılamadığı çocuklarda, çok fazla işlem ve tedavi yapması gerektiğinde genel anestezi kullanır. Genellikle, bir çocuğun çürümüş çok sayıda dişi olduğu ve çocuğumuzun uyumsuz olduğu durumlarda genel anestezisinin kullanılması daha uygun hale gelmektedir. Literatürdeki bilgiler ve uygulamalar dikkat eksikliği, down sendromu, serebral palsi veya otizm gibi özel ihtiyaçları olan çocuklar için genel anestezi veya sedasyonun da çok korkutucu olabilecek bir prosedürü daha uygun hale getirebileceğini söylüyor. Genel anestezi genel olarak güvenli kabul edilirken, yine de bazı riskler söz konusudur. Bu nedenle genel anestezi kararı vermeden önce tüm tahlil ve tetkikler yapılmalı, genel anesteziye ihtiyaç kalmaması için öncesinde mutlaka koltukta uygun şekilde tedavi denenmelidir. Astım veya diyabet gibi önceden var olan tıbbi durumlar komplikasyon riskini artırabilir ve nadir durumlarda hastalarda ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar olabilir. Anestezinin yan etkileri mide bulantısı, kusma ve baş dönmesidir.
Çocuklarımızın ağrısız bir hayat sürmeleri ve rahat beslenebilmeleri diş sağlığı ile ilişkilidir. Bu nedenle genel anestezi olmadan başarılı olamıyorsak, yeterince denemişsek, tedaviler acil ve gerekliyse, uyutarak tedavi yapmak en konforlu seçeneğinizdir.